Latest

Boston Classical Review » Blog Archive » May 30

Guerilla Opera
McLoskey: The Captivity of Hannah Duston (highlights)
Epstein: Rumpelstiltskin (highlights)
Aliana de La Guardia, Brian Church
7:30 p.m. HC Media at Harbor Place, Haverhill
guerillaopera.org

May 31

Refrain professional Musica
Jamie Kirsch, conductor
Martin: Mass
Bach: Lobet den Herrn
8 p.m. Granoff Music Middle, Tufts University

June 9

Boston Early Music Pageant
Steffani: Orlando
Aaron Sheehan, Amanda Forsythe, Emöke Baráth, Christopher Lowrey
Paul O’Dette and Stephen Stubbs, directors
three:30 p.m. Emerson Cutler Majestic Theatre

June 10

Boston Early Music Pageant
Dunedin Consort
Kristian Bezuidenhout, director
Mach: St. Matthew Ardour
8 p.m. Jordan Hall

Boston Early Music Pageant
Zachary Wilder, tenor
Josep Maria Martí Duran, lutenist
“Mad Rush: Fever dreams of 17th-century Italy”
11 p.m. Jordan Corridor

June 11

Boston Early Music Pageant
Phoebe Carrai, cellist
“Out of Italy” Works by Boccherini, Geminiani, and Vivaldi”
5 p.m. Jordan Corridor

Boston Early Music Pageant
Vox Luminis
Lionel Meunier, director
Bach: The Arnstadt Collection
8 p.m. Jordan Hall

Boston Early Music Pageant
Luca Guglielmi, harpsichordist
“Bach and Les Goûts Réünis”
11 p.m. Jordan Hall

June 12

Boston Early Music Pageant
BEMF 2019 Collegium
Lionel Meunier, director
Program TBA
three:30 p.m. First Church, Boston

Boston Early Music Pageant
ACRONYM Ensemble
“Dreams of the Wounded Musketeer”
5 p.m. Emmanuel Church

Boston Early Music Pageant
Steffani: Orlando
Aaron Sheehan, Amanda Forsythe, Emöke Baráth, Christopher Lowrey
Paul O’Dette and Stephen Stubbs, directors
7 p.m. Emerson Cutler Majestic Theatre

Boston Early Music Pageant
Sequentia
Benjamin Bagby, director
“Charms, Riddles, and Elegies of the Medieval Northlands”
8 p.m. Jordan Hall

Boston Early Music Pageant
Boston Camerata
Anne Azéma, director
“Songes and Mençonges: Medieval visions and dreams of prophesy, love, and folly”
11 p.m. Jordan Corridor

June 13

Boston Early Music Pageant
Luca Guglielmi, organist
“North-South Fantastic: Frescobaldi’s European Legacy”
9 a.m. First Lutheran Church of Boston

Boston Early Music Pageant
David Yearsley, organist
“Visions of Steffani at the Organ: Teachers, Colleagues, and Admirers”
11:30 a.m. First Lutheran Church of Boston

Boston Early Music Pageant
Kimberly Marshall, organist
“Transalpine Echoes, 1450-1750”
2 p.m. First Lutheran Church in Boston

Boston Early Music Pageant
Kristian Bezuidenhout and Buddies
Piano and Wind Quintets of Mozart and Beethoven
5 p.m. Jordan Corridor

Boston Early Music Pageant
BEMF Orchestra
Robert Mealy, director
Emöke Baráth and Teresa Wakim, sopranos
Christian Immler, baritone
Caroline Copeland and Pierre-François Dollé, dancers
“Dream and Monsters: The theatrical orchestra of Jean-Philippe Rameau”
eight p.m. Jordan Corridor

Boston Early Music Pageant
Amanda Forsythe, soprano
Christian Immler, bass-baritone
“Delirium: Mad songs of English composers”
11 p.m. Jordan Corridor

June 14

Boston Early Music Pageant
Benjamin Alard, clavichordist
Music by Pachelbel, Bach, and Böhm
9 a.m. First Church, Boston

Boston Early Music Pageant
Byron Schenkman, fortepianist
“Dreams and Nocturnes, Early Romantic Piano Music”
11:30 a.m. First Church, Boston

Boston Early Music Pageant
Benjamin Alard, harpsichordist
Music by Marchand and Bach
2 p.m. First Church, Boston

Boston Early Music Pageant
Members of the 2019 Younger Artist Training Program
Handel: Orlando
three p.m. Emmanuel Church

Boston Early Music Pageant
Vittorio Ghielmi, viola da gambist
Shalev ad-El, harpsichordist
“Dreaming Jupiter: Virtuosity and expression in the French and English Baroque”
5 p.m. Emmanuel Church

Boston Early Music Pageant
Steffani: Orlando
Aaron Sheehan, Amanda Forsythe, Emöke Baráth, Christopher Lowrey
Paul O’Dette and Stephen Stubbs, directors
7 p.m. Emerson Cutler Majestic Theatre

Odyssey Opera
Offenbach: Le belle Hélène
Ginger Costa-Jackson, Ben Wager, Adam Fisher, David McFerrin, Jaime Korkos, Alan Schneider
Gil Rose, conductor
7:30 p.m. Huntington Avenue Theatre

Boston Early Music Pageant
Stile Antico
“Queen of Muses: Music of Tallis, Byrd, and Dowland”
eight p.m. Emmanuel Church

Rockport Chamber Music Pageant
Parker Quartet
Cristina Zavalloni, soprano
Blake Pouliot, violinist
Stephen Prutsman, pianist
Vera Quartet
Ravel: Violin Sonata
Milhaud: Creation du Monde
Prutsman: School
Select songs
eight p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Boston Early Music Pageant
Ensemble Clément Janequin
“The Banquet of Bacchus and Cupid: An orgy of decadence”
11 p.m. Emmanuel Church

June 15

Boston Early Music Pageant
Doulce Mémoire
Denis Raisin Dadre, director
“Royal Festivities at the French Court”
2:30 p.m. Jordan Corridor

Rockport Chamber Music Pageant
Parker Quartet
Anthony McGill, clarinetist
Barry Shiffman, violist
Ani Aznavoorian, cellist
Mozart Clarinet Quintet
Brahms: String Sextet, Op. 18
7:30 p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Boston Early Music Pageant
Charpentier: Le Plaisirs de Versailles
Lalande: Les Fontaines de Versailles
BEMF Vocal and Chamber Ensembles
Paul O’Dette and Stephen Stubbs, directors
8 p.m. Jordan Corridor

Rockport Chamber Music Pageant
Cristina Zavalloni, soprano
Stephen Prutsman, pianist
Blake Pouliot, violinist
Songs by Weill, Eisler, Piaf, and others
Bartók: Rhapsody No. 1
Kreisler: Caprice Viennois
10 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Boston Early Music Pageant
Milos Valent, violinist and violist
“Flauto ultimo—Vox humana”
11 p.m. Jordan Corridor

June 16

Boston Early Music Pageant
Stefan Temmingh, recorder
Wiebke Weidanz, harpsichordist
“Criminals, Murderers, Borderliners: Music by Leclair, Veracini, Mealli, and Bach”
12:30 p.m. Jordan Corridor

Odyssey Opera
Offenbach: Le belle Hélène
Ginger Costa-Jackson, Ben Wager, Adam Fisher, David McFerrin, Jaime Korkos, Alan Schneider
Gil Rose, conductor
2 p.m. Huntington Avenue Theatre

Boston Early Music Pageant
Steffani: Orlando
Aaron Sheehan, Amanda Forsythe, Emöke Baráth, Christopher Lowrey
Paul O’Dette and Stephen Stubbs, directors
three:30 p.m. Emerson Cutler Majestic Theatre

Rockport Chamber Music Pageant
Barry Douglas, pianist
Ani Aznavoorian, cellist
Anthony McGill, clarinetist
Mussorgsky: Image at an Exhibition
Tchaikovsky: The Seasons (choices)
Brahms: Clarinet Trio, Op. 114
5 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

June 20

Rockport Chamber Music Pageant
Philippe Graffin, violinist
Marisa Gupta and Piers Lane, pianists
Pageant Quartet
Dohnányi: Andante rubato alla zingaresca, Op. 32
Enescu: Violin Sonata No. three
Ysaÿe: Sonata posthume, Op. 27, No. 7 (U.S. premiere)
Chausson: Concerto, Op. 21
8 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

June 21

Rockport Chamber Music Pageant
Piers Lane, pianist
Chopin: Full Nocturnes
8 p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

June 22

Rockport Chamber Music Pageant
Pieter Wispelwey, cellist
Pei-Shan Lee, pianist
Benjamin Bowman, violinist
Barry Shiffman, violist
Brahms: Sonata, Op. 120, No. 2
Debussy: Cello Sonata
Ravel: Violin Sonata
Brahms: Sonata, Op. 38
7:30 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Rockport Chamber Music Pageant
Piers Lane and Andrew Burashko, pianists
Barry Shiffman, violist
Beethoven: “Moonlight” Sonata, I
Shostakovich: Viola Sonata, III
Moore: Beethoven Parody from Beyond the Fringe
10 p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

June 23

Rockport Chamber Music Pageant
Andrew Burashko and Pei-Shan Lee, pianists
Pieter Wispelwey, cellist
Pageant Quartet
Beethoven: Cello Sonata No. 5
Shostakovich: Piano Quintet, Op. 57
5 p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

June 27

Aston Magna Music Pageant
Daniel Stepner and Julie Leven, violinists
Jason Fisher, violist
Jacques Lee Wooden, cellist
“The Birth of the String Quartet”: music by Castello, Caldara, Purcell, Telemann, Richter, Mozart and Haydn.
7 p.m. Slosberg Music Middle, Brandeis University

Rockport Chamber Music Pageant
Aizuri Quartet
Smith: Carrot Revolution
Haydn: String Quartet, Op. 64, No. 2
Beethoven: String Quartet No. 6
Shaw: Blueprint
eight p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

June 28

Rockport Chamber Music Pageant
Art of Time Ensemble
“Take This Waltz”: waltzes by Strauss, Korngold, Schnittke, Liszt, Chopin, and others
eight p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

June 29

Tanglewood Pageant
String Quartet Marathon
Program TBA
10 a.m. Ozawa Hall

Tanglewood Pageant
String Quartet Marathon
Program TBA
2:30 p.m. Ozawa Corridor

Berkshire Choral International
Berkshire Pageant Orchestra
Erin Freeman, conductor
Mendelssohn: Elijah
7:30 p.m. Symphony Hall

Rockport Chamber Music Pageant
Gilad Karni, violist
Aizuri Quartet
Kevin Ahfat, pianist
Barry Shiffman and Danny Koo, violinists
Mozart: Duo, Okay. 424
Dvorák: Drobnosti
Prokofiev: Romeo and Juliet Suite
Brahms: Viola Quartet
7:30 p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Rockport Chamber Music Pageant
Stefan Jackiw and Danny Koo, violinists
Gilad Karni, violist
Allison Elderidge, cellist
Andy Milne and Kevin Ahfat, pianists
Bruch: Romanze
Prutsman (arr.): Four Songs for Cello
10 p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

June 30

Tanglewood Pageant
Brass and Percussion Extravaganza
Program TBA
10 a.m. Ozawa Corridor

Tanglewood Pageant
String Quartet Marathon
Program TBA
2:30 p.m. Ozawa Corridor

Rockport Chamber Music Pageant
JCT Trio
Ives: Trio, Op. 86
Trapani: Passing By means of, Staying Put
Dvorák: Piano Trio No. three
5 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Posted in Calendar


Depart a Remark