Latest

Boston Classical Review » Blog Archive » July 5

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Emanuel Ax, pianist
Mozart: Piano Concerto No. 22
Mahler: Symphony No. 5
eight p.m. Koussevitzky Shed

July 6

Rockport Chamber Music Pageant
Takács Quartet
Mozart: String Quartet, Okay. 465
Bartók: String Quartet No. four
Beethoven: String Quartet, Op. 59, No. 3
7:30 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Anne-Sophie Mutter, violinist
Tower: Fanfare for the Unusual Lady No. 1
Previn: Violin Concerto “Anne-Sophie”
Dvorák: Symphony No. 9
eight p.m. Koussevitzky Shed

Rockport Chamber Music Pageant
Jens Lindemann, trumpeter
Barry Shiffman, violinist
Sae Yoon Chon, pianist
“Brass Soirée”
10 p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

July 7

Tanglewood Pageant
Boston Pops
John Williams and David Newman, conductors
Anne-Sophie Mutter, violinist
“Across the Stars: Music of John Williams”
2:30 pm. Koussevitzky Shed

Rockport Chamber Music Pageant
Sae Yoon Chon, pianist
Andrés Diáz, cellist
Barry Shiffman, violinist
Mozart: Sonata in E-flat major, Okay. 282
Schubert: Fantasie in F minor, D. 940
Tchaikovsky: Piano Trio in A minor
5 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

July 8

Tanglewood Pageant
Tanglewood Music Middle Orchestra
Andris Nelsons, conductor
TMC Conducting Fellows
Thomas Rolfs, trumpeter
Tchaikovsky: Hamlet Overture
Glanert: Concerto for Trumpet and Orchestra (world premiere)
Shostakovich: Symphony No. 1
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 10

Tanglewood Pageant
Hilary Hahn, violinist
Bach: Sonata No. 2
Bach: Partita No. three
Bach: Sonata No. 3
eight p.m. Ozawa Hall

July 11

Aston Magna Music Pageant
Jennifer Kampani, soprano
Deborah Rentz-Moore, mezzo-soprano
Ryland Angel, tenor
Richard Savino and Catherine Liddell, guitarists and theorbist
Daniel Stepner, and Danielle Maddon, violinists
Laura Jeppesen, viola da gambist
“Music in the Age of Peter Paul Rubens”
7 p.m. Slosberg Music Middle, Brandeis College

Tanglewood Pageant
Venice Baroque Orchestra
Avi Avital, mandolinist
Corelli: Concerto grosso in D
Geminiani: Concerto grosso, La Follia
Vivaldi: Lute Concerto in D
Albinoni: Concerto In G
Vivaldi: Concerto in G for mandolin and recorder
Vivaldi: Concerto in D minor
Vivaldi: Mandolin Concerto in C
Paisiello: Mandolin Concerto in E-flat
Vivaldi: Summer time from The 4 Seasons
8 p.m. Ozawa Corridor

Rockport Chamber Music Pageant
Grisha Goryachev, guitarist
Serouj Kradjian, pianist
Chee-Yun, violinist
Daniela Mack, mezzo-soprano
Jeffrey Beecher, bass
Jamey Haddad and Liam Smith, percussionists
Music by Albeniz, De Falla, De Lucia, Nunez, Golijov, Lecuona, and others
8 p.m. Shalin Liu Efficiency Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

July 12

Rockport Chamber Music Pageant
Venice Baroque Orchestra
Avi Avital, mandolinist
Geminiani: Concerto grosso in D minor, La Follia
Albinoni: Concerto in G main
Vivaldi: Select concertos
Paisiello: Mandolin Concerto in E-flat major
Vivaldi: Summer time from The Four Seasons
7:30 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Jan Lisiecki, pianist
Thomas Rolfs, trumpeter
Robert Sheena, English hornist
Copland: Quiet Metropolis
Grieg: Piano Concerto
Copland: Symphony No. three
8 p.m. Koussevitzky Shed

Rockport Chamber Music Pageant
Chee-Yun, violinist
Grisha Goryachev, guitarist
Serouj Kradjian, pianist
“Tango!”
10 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

July 13

Tanglewood Pageant
Boston College Tanglewood Institute
Younger Artists Orchestra
Bruce Kiesling, conductor
Bates: Desert Transport
Britten: Sinfonia da Requiem
Mussorgsky (arr. Ravel): Footage at an Exhibition
1:30 p.m. Ozawa Hall

Rockport Chamber Music Pageant
Richard Goode, pianist
Haydn: Sonata in A serious, Hob. XVI: 26
Haydn: Sonata in D major, Hob. XVI: 24
Mozart: Rondo in A minor, Okay. 511
Beethoven: Sonata No. 28
Janácek: In the Mist
Debussy: Six Preludes from Books I and II
8 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Kristine Opolais, soprano
Oksana Volkova, mezzo-soprano
Jonathan Tetelman, tenor
Ryan Speedo Inexperienced, bass-baritone
Tanglewood Pageant Refrain
Verdi: Requiem
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 14

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Håkan Hardenberger, trumpeter
Beethoven: Symphony No. 4
Gruber: Aerial
Strauss: “Dance of the Seven Veils” from Salome
2:30 p.m. Koussevitzky Shed

Rockport Chamber Music Pageant
A Far Cry
Barry Shiffman, violist
Beecher: The Convention of the Birds (world premiere)
Tchaikovsky: Serenade for Strings
Mozart: Sinfonia Concertante, Okay. 364
5 p.m. Shalin Liu Performance Middle
rockportmusic.org; 978-546-7391

Tanglewood Pageant
Boston University Tanglewood Institute
Young Artists Wind Ensemble
David Martins, conductor
Gandolfi: Vientos y Tangos
Gillingham: Be Thou My Imaginative and prescient
Gorb: Yiddish Dances
Gregson: Festivo
Corigliano (arr. Martin): Lullaby for Natalie
Ticheli: Symphony No. 2
7 p.m. Ozawa Hall

July 15

Tanglewood Pageant
Tanglewood Music Middle Orchestra
Stefan Asbury, conductor
TMC Conducting Fellows
Grime: new work (world premiere)
Tchaikovsky: Symphony No. 6, Pathétique
eight p.m. Ozawa Corridor

July 16

Tanglewood Pageant
Milos, guitarist
Bach: Suite No. 2
Granados: Alternatives from 12 Spanish Dances
Albéniz: Asturias
Villa-lobos: Five Preludes
Lennon/McCartney: “Blackbird”
Lennon/McCartney: “Yesterday”
Harrison: “While my guitar gently weeps”
Duplessy: Cavalcade
8 p.m. Ozawa Hall

July 17

Boston Landmarks Orchestra
Christopher Wilkins, conductor
Michael Andrew, vocalist
Adams: Brief Experience in a Fast Machine
Anderson: Summer time Skies
Strauss: Also Sprach Zarathustra
Rodrigo: In Search of What Lies Past
Dvorák: “Song to the Moon,” from Rusalka
Williams: Shut Encounters of the Third Sort
Glass: excerpt from Icarus on the Fringe of Time
7 p.m. DCR Hatch Shell
landmarksorchestra.org

Tanglewood Pageant
Gautier Capuçon, cellist
Jean-Yves Thibaudet, pianist
Schumann: Fantasiestücke
Brahms: Cello Sonata No. 1
Sibelius: Malinconia
Shostakovich: Cello Sonata
eight p.m. Ozawa Hall

July 18

Aston Magna Music Pageant
Kristen Watson, soprano
Deborah Rentz-Moore, mezzo-soprano
Jason McStoots, tenor
David McFerrin, baritone
Daniel Stepner and Julie Leven, violinists
Laura Jeppesen, viola da gambist
Catherine Liddell, theorbist
Michael Sponseller, harpsichordist
“The World of Henry Purcell”
7 p.m. Slosberg Music Middle, Brandeis College

July 19

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Gautier Capuçon, cellist
Jolas: A Little Summer time Suite
Saint-Saëns: Cello Concerto No. 1
Debussy: La Mer
Ravel: La Valse
eight p.m. Koussevitzky Shed

July 20

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Renée Fleming, soprano
Rod Gilfry, baritone
Elgar: Enigma Variations
Places: The Brightness of Mild (world premiere)
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 21

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Jean-Yves Thibaudet, pianist
Gershwin: Concerto in F
Gershwin: Variations on “I Got Rhythm”
Stravinsky: Petrushka
2:30 p.m. Koussevitzky Shed

July 23

Tanglewood Pageant
Tanglewood on Parade
Boston Symphony Orchestra
Boston Pops
Tanglewood Music Middle Orchestra
Boston Symphony Youngsters’s Choir
Andris Nelsons, Keith Lockhart, John Williams, Thomas Wilkins, and James Burton, conductors
Wagner: “The Ride of the Valkyries”
Burton: Misplaced Words (world premiere)
Tchaikovsky: 1812 Overture
eight p.m. Koussevitzky Shed

July 24

Longwood Symphony Orchestra
Ronald Feldman, conductor
Williams: Cowboys Overture
Rossini: Overture to William Inform
Dvorák: Symphony No. 8
7 p.m. DCR Hatch Shell
landmarksorchestra.org

Boston Midsummer Opera
Rossini: La Cenerentola
Allegro De Vita, Theo Lebow, Ryne Cherry, Jason Budd, Eric Downs, Chelsea Basler, Megan Roth
Susan Davenny Wyner, conductor
7:30 p.m. Mosesian Middle for the Arts, Watertown

Tanglewood Pageant
Renée Fleming, soprano
Emerson String Quartet
Walker: Lyric for Strings
Wernick: String Quartet No. 10
Barber: String Quartet
Previn/Stoppard: Penelope (world premiere)
eight p.m. Ozawa Corridor

July 25

Aston Magna Music Pageant
Dominique Labelle, soprano
Pageant Interval Ensemble
Bach: Brandenburg Concerto No. 4
Bach: “Non sa che sia dolore”
Pachelbel: Canon and Gigue
Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras No. 5
7 p.m. Slosberg Music Middle, Brandies University

Tanglewood Pageant
Stefan Jackiw, violinist
Jeremy Denk, pianist
Hudson Shad
Complete Ives Violin Sonatas
eight p.m. Ozawa Corridor

July 26

Boston Midsummer Opera
Rossini: La Cenerentola
Allegro De Vita, Theo Lebow, Ryne Cherry, Jason Budd, Eric Downs, Chelsea Basler, Megan Roth
Susan Davenny Wyner, conductor
7:30 p.m. Mosesian Middle for the Arts, Watertown

Tanglewood Pageant
Boston Symphony Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Paul Lewis, pianist
Tanglewood Pageant Chorus
Shostakovich: Symphony No. 2
Mozart: Piano Concerto No. 12
Ravel: Daphnis et Chloé (complete)
8 p.m. Koussevitzky Shed

July 27

Tanglewood Pageant
Boston University Tanglewood Institute
Young Artists Orchestra
Miguel Harth-Bedoya, conductor
Ann Hobson Pilot, harpist
Gerald Elias, conductor
Vivaldi: Concerto alla rustica
Telemann: Concerto Polonois
Mazzoli: River Rouge Transfiguration
Ginastera: Harp Concerto
Brahms: Symphony No. 2
1:30 p.m. Ozawa Corridor

Tanglewood Pageant
Tanglewood Music Middle Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Amber Wagner, soprano
Simon O’Neill, tenor
Franz-Josef Selig, bass
Wagner: Die Walküre, Act I
eight p.m. Koussevitzky Shed

July 28

Tanglewood Pageant
Boston College Tanglewood Institute
Young Artists Wind Ensemble
H. Robert Reynolds, conductor
Thomas Weaver, pianist
Gould: American Salute
Grainger: Colonial Music
Susato: The Danserye
Bach (arr. Hunsberger): Passacaglia and Fugue in C minor
Gershwin (arr. Taminini): Rhapsody in Blue
Grantham: J’ai été au Bal
Marquez (arr. Dickel): Danzon No. 2
2:30 p.m. Ozawa Hall

Tanglewood Pageant
Tanglewood Music Middle Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Amber Wagner, soprano
Christine Goerke, soprano
Stephanie Blythe, mezzo-soprano
Simon O’Neill, tenor
James Rutherford, bass-baritone
Franz-Josef Selig, bass
Wagner: Die Walküre, Act II
2:30 p.m. Koussevitzky Shed

Boston Midsummer Opera
Rossini: La Cenerentola
Allegro De Vita, Theo Lebow, Ryne Cherry, Jason Budd, Eric Downs, Chelsea Basler, Megan Roth
Susan Davenny Wyner, conductor
3 p.m. Mosesian Middle for the Arts, Watertown

Tanglewood Pageant
Tanglewood Music Middle Orchestra
Andris Nelsons, conductor
Amber Wagner, soprano
Christine Goerke, soprano
Stephanie Blythe, mezzo-soprano
Simon O’Neill, tenor
James Rutherford, bass-baritone
Franz-Josef Selig, bass
Wagner: Die Walküre, Act III
6:30 p.m. Koussevitzky Shed

July 30

Tanglewood Pageant
Paul Lewis, pianist
Haydn: Sonata No. 34
Brahms: Three Intermezzi
Beethoven: Seven Bagatelles
Haydn: Sonata No. 52
8 p.m. Ozawa Corridor

July 31

Boston Landmarks Orchestra
Christopher Wilkins, conductor
Coro Allegro
One City Choir
Members of the New England Religious Ensemble
Boston String Academy
Jonas Budris, tenor
Matthew DiBattista, tenor
Sirgourney Prepare dinner, soprano
Jennifer Ellis, soprano
Davron S. Monroe, tenor
Tai Oney, countertenor
Alvy Powell, bass-baritone
Still: Festive Overture
Gould: excerpts from Spirituals for Strings
Bonds (arr.): “Joshua Fit the Battle of Jericho” and “He’s Got the Whole World in His Hands”
Onovwerosuoke: We Have to Speak
Kern: Show Boat
7 p.m. DCR Hatch Shell
landmarksorchestra.org

Tanglewood Pageant
Thomas Hampson, baritone
Lara Downes, pianist
The Past Liberty Players
“Song of America: Beyond Liberty”
8 p.m. Ozawa Corridor

Posted in Calendar


Depart a Comment